رنک بازار

گزارشی در روزنامه وال استریت ژورنال ادعا می‌کند بازپرداخت یک سوم از وام خودروهای جدید در آمریکا بیش از شش سال طول می‌کشد که یعنی قشر متوسط این کشور توانایی خرید این خودروها را ندارند. این گزارش همچنین به این نکته اشاره می‌کند که فقط ۱۸٪ خانوارهای آمریکا می‌توانند برای خرید خودرو از پول نقد استفاده کنند.
لازم نیست هر کسی اولین نفری باشد که یکی از ۱۷ میلیون خودروی فروخته شده در آمریکا طی هر سال را می‌خرد. اما هر کسی دوست دارد چنین کاری بکند. اما یک مشکل وجود دارد: وام خودروهای جدید نسبت به همیشه طولانی‌تر و گران‌تر شده‌، و مردم زیادی برای خرید این خودروها در حالی که هنوز وام قبلی خود را پرداخت نکرده‌اند وام جدیدی دریافت می‌کنند. احتمالا یک بحران اقتصادی دیگر برای آمریکا در راه است.
در نیمه دوم امسال، متوسط وام برای یک خودروی جدید مبلغ ۳۲۱۰۰ دلار بوده است. برای یک خودروی دست دوم این وام معادل ۲۰۱۰۰ دلار است. با اینکه ناتوانی مشتریان در بازپرداخت وام خودشان خیلی زیاد نیست، اما این مشکل مربوط به وام‌های طولانی مدت می‌شود که بازپرداخت آن‌ها شش سال و بیشتر طول می‌کشد.
اداره حمایت از مصرف کنندگان تخمین زده ۴۲٪ تمام وام‌های خودرو در سال ۲۰۱۷ سه ساله یا بیشتر بودند. حالا متوسط بازپرداخت وام خودروهای جدید ۶۹ ماه است و وام‌های ۸۵ ماهه و بیشتر ۱.۵٪ از وام خودروهای جدید را تشکیل می‌دهند. با افزایش سود ۶٪ برای خودروهای جدید و ۱۰٪ برای خودروهای دست دوم، احتمالا صاحبان خودروها مخصوصا دانش‌آموزان و جوانان قادر به بازپرداخت وام خود نخواهند بود.

وام‌های طولانی مدت از سال ۲۰۱۴ ظاهر شدند، وقتی دریافت وام ۷۳ تا ۸۴ ماهه خودروهای جدید نسبت به سال قبلش ۲۴٪ افزایش داشت. هیچکس آن زمان فکرش را نمی‌کرد بازپرداخت وام‌های خودرو این‌قدر طولانی شود. اما نمایندگی‌ها، خودروسازان و بانک‌ها تجارت پرسودی از این راه کسب کردند و همچنان به این کار ادامه می‌دهند.
راه‌حل مصرف کنندگان خیلی ساده است. اصلا به پرداختی ماهیانه وام‌ها (معادل ۵۵۰ دلار برای خودروهای جدید و ۳۹۲ دلار برای خودروهای دست دوم) توجه نکنید. بلکه به کل مبلغ پرداختی توجه کنید که شامل سود و مالیات و هزینه‌های دیگر می‌شود و از خودتان بپرسید اگر ماشین ارزانی بخرم و بقیه پول را پس‌انداز کنم بهتر است یا نه.
اگر فکر می‌کنید به یک ماشین جدید احتیاج دارید اما توانایی خرید آن را ندارید، احتمالا به آن خودرو نیازی ندارید. افزایش قابل ملاحظه خودروهای دست دوم در بازار نشان می‌دهد هنوز می‌توان با مبلغ کمتری یک خودروی دست دوم اما سالم خریداری کرد. بیشتر خودروهایی که در محدوده ۶ تا ۱۲ سال از عمر خود هستند آن‌قدر قابل اطمینان هستند که بتوان با قیمت خیلی کمتر و بدون گارانتی آن‌ها را خرید. خودروهای جدید هر چقدر هم خوب باشند، ارزش این را ندارند که آرامش و پس‌انداز آينده خود را صرف آن‌ها کنید.